facebook
Teraz jest N, 23 września 2018, 10:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

• Reklama

Autor Wiadomość
 Tytuł: Czołg Roweckiego
PostNapisane: Śr, 5 stycznia 2011, 21:18 

"Wieść niesie, że na dnie zalewu w Krasnobrodzie spoczywa czołg z kampanii wrześniowej
Tankietka TKS, czyli lekki czołg rozpoznawczy ugrzązł w rozlewiskach Wieprza. Żołnierze polscy, by nie oddać go w ręce wroga, wepchnęli sprzęt do bagna. Podobno jest tam do dziś. ak wynika z relacji mieszkańców miasteczka, którzy jako dzieci mieli widzieć akcję polskich żołnierzy. I opowiadali potem jako ciekawostkę. Rzecz tyczy się wydarzeń 1939 roku. Przez Krasnobród wiódł szlak Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej dowodzonej przez płk. Stefana Roweckiego. W jej skład wchodziła m.in. 11. Kompania Czołgów Rozpoznawczych. Ta dysponowała 13 tankietkami TKS, niektóre z nich były uzbrojone w najcięższe karabiny maszynowe. Ostatecznie brygada (i kompania czołgów) poniosły ciężkie straty w bitwie pod Tomaszowem. Żołnierze skapitulowali 20 września, a dowódca wydał polecenie zniszczenia sprzętu ciężkiego i przebijania się na własną rękę. Był to koniec istnienia brygady.
W drodze na Tomaszów wojska polskie przechodziły przez Krasnobród, w nocy z 16 na 17 września. Właśnie wtedy prawdopodobnie jedna z tankietek osiadła na grzęzawiskach. Żołnierze w pośpiechu wepchnęli ją do bagna. Po wojnie mieszkańcy wielokrotnie mówili o tym wydarzeniu. Zatopiony czołg był tematem plotek i spekulacji. Ktoś wierzył, inny sądził, że to bajki. Ale temat co jakiś czas ożywał."

Pełna wersja tekstu znajduje się w wydaniu TZ nr 32 z dnia 6 sierpnia 2008 r.

Reklama

Tytuł: Re: Czołg Roweckiego
PostNapisane: Cz, 6 stycznia 2011, 13:24 

ciekawe, nie słyszałem tego. A rzekomo na dnie którego z zalewów??, z tego co wiem to zalew główny to wybudowano gdzieś w latach 70 -chyba, a co na jego miejscu wcześniej było?? -bagno??

PostNapisane: Pt, 7 stycznia 2011, 09:57 

ten czołg to był rodzynek wyborczy przed poprzednią kampania wyborczą, hihi tak mi sie wydaje:))

PostNapisane: Śr, 19 stycznia 2011, 18:41 

Może nie bagno, ale Wieprz jakieś 30-40 lat temu wyglądał całkiem inaczej przynajmniej do Tarnawatki jego koryto było bardzo wyboiste i kręte, później zrobili z niego "prostą" rzekę, brzegi wyłożono jakimiś palami i tarniną, teraz to wszystko pogniło i zarosło. Nie wiadomo z tym czołgiem czy to nie bajka ale rzeka w tym miejscu na pewno nie była prosta jak jest teraz.

PostNapisane: Cz, 5 lutego 2015, 23:01 

Pamiętam dobrze stare koryto Wieprza mieszkałem zaraz przy nim byłem przy budowie zalewu ale o czołgu nic nie słyszałem cały teren był przeryty przez ciężki sprzęt więc nic nie mogło zostać.Pamiętam wszystko jeśli kogoś interesuje mogę opisać.

PostNapisane: Pt, 6 lutego 2015, 19:26 

Dzisiaj się dowiedziałem z wiarygodnego źródła że ten czołg został wykopany z bagna i walczy teraz w" World of Tanks"jako Pz.Kpfw.IAusf.C tam go trzeba szukać.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]