facebook
Teraz jest Cz, 23 maja 2019, 13:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]  • Reklama


Utwórz nowy wątekOdpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odszkodowania za straty spowodowane przez dzikie zwierzęta
PostNapisane: Pt, 30 października 2015, 16:35 
Offline

Dołączył(a): Pn, 6 grudnia 2010, 12:54
Posty: 867
Lokalizacja: Krasnobród
Procedury ubiegania się o odszkodowania za zniszczenia spowodowane przez zwierzynę łowną

Cytuj:
Częstym zjawiskiem nękającym rolników, zwłaszcza w okresie wiosny i jesieni, są zwierzęta łowne wyrządzające poważne szkody w uprawach rolnych. Rolnicy niejednokrotnie nie wiedzą dokąd mają się udać, aby dochodzić swoich praw. Regulacji kwestii odszkodowań za straty i droga ich dochodzenia zawarta jest w Ustawie z 13 X 1995 r. „Prawo łowieckie” (Dz. U. 02.42.372) oraz Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 15 VII 2002 r. „w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych”.

Kwestią, od której zaczyna się cały proces dochodzenia odszkodowań przez rolników, jest ustalenie czy straty wyrządzone przez zwierzęta miały miejsce na obszarze obwodów łowieckich. Jeśli nie – dalsze postępowanie jest bezprzedmiotowe.
Art. 23 ust. 1 ustawy „Prawo łowieckie” definiuje pojęcie obwodu łowieckiego; jest to obszar gruntów o ciągłej powierzchni nie mniejszy niż 3 tys. ha, na którego obszarze istnieją warunki do przeprowadzenia łowiectwa. Obwody łowieckie dzielą się na leśne i polne. Obwód łowiecki leśny jest to obszar, w którym grunty leśne stanowią co najmniej 40 % ogólnej powierzchni tego obszaru, natomiast obwód łowiecki polny jest obszarem, w którym grunty leśne stanowią mniej niż 40 % ogólnej powierzchni tego obszaru.

W skład obwodów łowieckich nie są zaliczane:
1) parki narodowe i rezerwaty przyrody,
2) tereny położone w granicach administracyjnych miast,
3) tereny zajęte przez miejscowości nie zaliczane do miast, w granicach obejmujących zabudowania mieszkalne i gospodarcze z podwórzami, placami i ulicami, oraz drogami wewnątrz tych miejscowości,
4) budowle, zakłady i urządzenia, tereny przeznaczone na cele społeczne, kultu religijnego, przemysłowe, handlowe (…).

Podziału na obwody łowieckie oraz zmiany granic tych obwodów dokonuje w obrębie województwa właściwy wojewoda.
Zgodnie z przepisami obwody łowieckie są wydzierżawiane kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) właśnie na wniosek PZŁ. Po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz właściwej izby rolniczej wydzierżawiają:
a) obwody łowieckie leśne – dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe
b) obwody łowieckie polne – starosta.
Obwody łowieckie mogą zostać wyłączone przez ministra właściwego do spraw środowiska z wydzierżawiania i przekazane w zarząd z przeznaczeniem na ośrodki hodowli zwierzyny. Jak zatem widać z powyższego, podstawowymi jednostkami organizacyjnymi w Polskim Związku Łowieckim są koła łowieckie zrzeszające osoby fizyczne.
W przypadku poniesienia przez rolników szkód w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz na skutek wykonywania polowania obowiązany do ich wynagradzania jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.

Odszkodowanie nie przysługuje:
1) osobom, którym przydzielono grunty stanowiące własność Skarbu Państwa jako deputaty rolne na gruntach leśnych,
2) posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich uprzątnięcia w terminie dwóch tygodni od zakończenia zbiorów danego gatunku roślin w danym regionie,
3) posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom,
4) za szkody nie przekraczające wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na 1 ha uprawy,
5) za szkody powstałe w płodach złożonych w sterty, stogi, kopce, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu,
6) za szkody w uprawach rolnych założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych.


Procedura zgłaszania szkód i ich szacowania składa się z kilku etapów:
I etap: poszkodowany zgłasza szkodę w formie pisemnej osobie uprawnionej do przyjmowania zgłoszeń szkód w ciągu 7 dni od jej powstania (informacje o takiej osobie można uzyskać w urzędzie gminy lub na stronie internetowej http://www.pzl-lodz.pl
Druki zgłoszenia znajdują się w zakładce "Z życia związku" - Druki do pobrania).
Przymowanie szkód łowieckich na terenie obwodów 29 i 42 (Koło Łowieckie "Czapla") przyjmowane są na piśmie w następujących miejscach: Urząd Gminy w Piątku, ul. Rynek 16 (pokój Nr 19); Leśniczówka w Gicznie, ul. Główna 42 (skrzynka na listy przy tablicy ogłoszeń). Osobami do kontaktu z ramienia dzierżawcy są: Krzysztof Augustyniak - tel. 512249408 oraz Waldemar Mrulewicz - tel. 694499150.

II etap: oględziny dokonanych szkód, czyli wstępne szacowanie następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia szkody. Są do tego upoważnieni przedstawiciele dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego, przy udziale poszkodowanego lub jego pełnomocnika oraz na żądanie jednej ze stron przedstawiciela właściwej terytorialnie izby rolniczej.
Podczas oględzin ustala się:
1) gatunek zwierzyny, która spowodowała szkodę,
2) rodzaj i jakość uprawy,
3) obszar całej uprawy,
4) przybliżony obszar uprawy, która została uszkodzona.

III etap: ostateczne szacowania szkody muszą być poprzedzone oględzinami, jednakże oględziny nie pociągają za sobą konieczności ostatecznego szacowania i ustalenia szkody.

IV etap: najpóźniej na dzień przed sprzątnięciem uszkodzonej lub zniszczonej uprawy następuje ostateczne szacowanie oraz określenie wysokości odszkodowania. Poszkodowany obowiązany jest powiadomić szacującego o terminie planowanego uprzątnięcia uszkodzonych upraw i płodów rolnych w ciągu 7 dni przez zamierzonym posprzątaniem. Podczas ostatecznego szacowania ustala się:
1) gatunek zwierzyny, która spowodowała szkodę,
2) rodzaj uprawy,
3) obszar całej uprawy,
4) obszar uprawy, który uległ uszkodzeniu,
5) procent zniszczenia uszkodzonej uprawy,
6) wysokość odszkodowania.
W razie, gdy szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzątnięciem lub w trakcie sprzątania uszkodzonych płodów ornych dokonywane jest jedynie ostateczne szacowanie.
W przypadku, gdy pomiędzy właścicielem lub posiadaczem gruntu a dzierżawcą lub zarządcą obwodu łowieckiego powstał spór o wysokość wynagrodzenia za szkody, strony mogą się zwrócić, w celu pośredniczenia dla polubownego rozstrzygnięcia sporu, do właściwego ze względu na miejsce powstałej szkody organu gminy.

V etap: za szkody wyrządzone na terenach obwodów łowieckich leśnych, odszkodowania wypłaca Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe ze środków budżetu państwa, a na terenach obwodów łowieckich polnych – wojewodowie.
Wypłaty odszkodowań dokonują dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich w terminie 30 dni od dnia sporządzenia protokółu ostatecznego szacowania.
Poszkodowany rolnik nie ma łatwej drogi do uzyskania odszkodowania, jednakże podejmując próbę wyegzekwowania go, konieczne jest zachowanie kolejnych etapów procedury wyżej opisanej a wówczas szanse rolnika się zwiększają.

ze strony:
gmina-glowno.pl
W zalączniku :Wniosek.
Aby pobrać załącznik należy się zalogować.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Reklama

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątekOdpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron